Veolia Absolute.Za ABS.ZA01-40-EHS (3024281) Cartridge Filter
Purchase this product now and earn 776 Points!*
Typical Lead time is 40 business days
Description
The ABS.ZA01-40-EHS is a Veolia Absolute.Za cartridge filter with an Absolute retention rating of 1 microns and has a nominal length of 40 inches, with a 2.6 in. OD and a 1.1 in. ID. One adapter is a 222 O-Ring while the other adapter is a Fin. The Absolute.Za is 100% Polypropylene Construction, Silicone seals: for high purity demanding applications. Graded density: traps large particles on the outside, small in the body of the filter.
Veolia material item number 3024281
SKU: ABS.ZA01-40-EHS
Specifications
Weight 22 lbs
Dimensions 13 × 7 × 52 in
Micron Rating
Cartridge Length
End 1 Adapter
End 2 Adapter
Gasket Material
Reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Suez’s Continuous Manufacturing Process: Assures consistency from one box to the next. Absolute.Za filters are available in 0.5, 1.0, 3.0, and 5 micron retentions, and lengths from 10 in. to 40 in. To order Absolute.Za filters in quantities above 13 cases, please contact us.